اصول طراحی سایت حرفه ای

مراحل طراحی سایت حرفه ای کدامند؟

احتمالا با آگهی های طراحی سایت حرفه ای گوناگونی مواجه شده و با یک جستجو در خصوص قیمت طراحی سایت نیز اعداد و ارقام متفاوتی در این زمینه را مشاهده کرده اید. چیزی که باعث می شود تا این اندازه تفاوت در زمان تحویل، نرخ و به طور کلی فرآیند انجام کار، وجود داشته باشد؛ نوع طراحی سایت و مراحل انجام آن است که کار را برای تیم های مختلف، به صورت متفاوتی پیش می برد.

طراحی سایت حرفه ای

در این میان طراحی سایت حرفه ای تابع مراحلی است که هر یک از آن ها به شخصی سازی یک وب سایت منجر شده و به شکلی موثرتر موفقیت آن را رقم می زند. در ادامه با گروه رایموند همراه باشید تا ببینیم مراحل طراحی سایت حرفه ای به چه ترتیب است و باید چه ضوابطی در آن رعایت شود.

1. دریافت الگو و انتظارات مشتری در طراحی سایت حرفه ای

نخستین چیزی که در یک طراحی سایت حرفه ای مورد نظر قرار می گیرد، دریافت الگو و انتظارات مشتری است. بسته به این که مشتری چه نوع وب سایتی را سفارش داده باشد، انتظارات و نیازهای وی در یک چهارچوب جداگانه ای قرار خواهد گرفت. بدیهی است که المان های طراحی یک وب سایت فروشگاهی با یک وب سایت شرکتی، تفاوت های زیادی خواهد داشت و هرگز نمی توان برای این دو مدل وب سایت، از یک الگوی مشترک استفاده کرد.

به علاوه هر متقاضی طراحی وب سایت، دارای انتظارات جداگانه ای است که بر اساس آن ها و پس از تطابق دادن با استانداردهای طراحی و کدنویسی، می توان به یک طراحی اولیه دست یافت. محوطه سازی در صفحه اصلی سایت، صفحات داخلی، منوها، بخش های ویژه و سایر موارد از جمله ابتدایی ترین مشخصات یک طراحی قالب وب سایت است که با سلایق و زمینه های کاری متفاوت، جای گیری می شوند.

طراحی سایت رایموند گروپ

2. ارائه چهارچوب های منطبق با انتظارات مشتری

در گام بعدی تیم طراحی سایت حرفه ای و مدرن، چهارچوب ها و استانداردهای منطبق با انتظارات مشتری را ارائه خواهند داد. احتمال این وجود دارد که متقاضی طراحی وب سایت، شناخت درستی از استانداردها و پیش فرض های قطعی نداشته و چیزی را در ذهن خود طراحی کرده باشد که پیاده سازی آن، غیرممکن بوده یا به هر نوعی برای کارکرد وب سایت و بهینه سازی آن، مناسب نباشد. از این روی لازم است تا در گام بعدی، نوعی انطباق دهی میان خواست مشتری و چیزی که به واقع امکان پیاده سازی آن وجود دارد، صورت بگیرد. در این مرحله یک مشاوره حرفه ای به مشتری داده شده و انتظارات اولیه وی در دو حالت قرار می گیرند:

انتظارات و خواست های مشتری قابل اجرا بوده و با بهینه سازی وب سایت و استانداردهای آن، تناقضی ایجاد نمی کند: در این حالت این انتظارات به شکلی بهینه شده و بهبود یافته، از سوی دو طرف مشتری و تیم طراحی تصویب می شوند.

انتظارات و خواست های مشتری قابل اجرا نبوده یا به هر شکلی با استانداردهای طراحی سایت، مطابق نیستند: در این حالت تیم طراحی پیشنهادهای جایگزین به مشتری ارائه داده و انتظارات وی را در مسیر هدف گذاری وب سایت، هدایت می کنند.

3. طراحی اولیه وب سایت

پس از این مرحله طراحی اولیه وب سایت صورت گرفته و یک اتود نخستین از چیزی که قرار است در صفحات اصلی و داخلی وب در نهایت دیده شود، ارائه خواهد شد. به این ترتیب می توان با یک تعامل سازنده، در صورت نیاز نسبت به ایجاد تغییرات در بخش های مختلف وب، به طور مثال تغییر رنگ، اندازه باکس ها و غیره، اقدام کرد.

4. کدنویسی وب سایت

پس از آن که طراحی اولیه مورد موافقت کامل قرار گرفت، کدنویسی وب سایت از سوی تیم طراحی آغاز می شود. چیزی که طراحی سایت تیم رایموند را از بسیار الگوهای طراحی سایت تمایز می سازد، کدنویسی از صفر تا 100 است. در بیشتر مواقع شاهد آن هستیم که طراحی سایت وردپرس یا بر مبنای جوملا بر اساس قالب های از پیش طراحی شده و با کمی دستکاری انجام شده و در نهایت چیزی شبیه به یک سری کاری شکل می گیرد. اما در تیم حرفه ای رایموند، پس از دریافت انتظارات و سفارش مشتری و استانداردسازی آن ها، صفر تا 100 کدنویسی شده و طراحی سایت حرفه ای و منحصر به فرد صورت می گیرد.

طراحی سایت حرفه ای

5. ارائه نسخه بتا در طراحی سایت حرفه ای

پس از انجام کدنویسی، نسخه بتا ارائه خواهد شد. نسخه بتا بدون آن که به گوگل معرفی شود، عرضه شده و مشتری می تواند با جستجوی کامل در صفحات آن، مشکلات احتمالی را اعلام کرده و یا در صورتی که نیاز به تغییر در برخی قسمت ها باشد، این موارد را عنوان سازد.

6. اصلاحات و رفع باگ ها

با ارائه ادیت های نهایی که باید روی نسخه بتا صورت بگیرد، این موارد اصلاح شده و در صورتی که باگ و مشکلاتی در عملکرد بخش های مختلف سایت دیده شده یا به هر دلیل نیاز به تغییراتی باشد، این تغییرات از سوی تیم صورت خواهد گرفت. گاهی اوقات پس از ارائه نسخه بتا، ایده های بهتری به ذهن افراد آمده و با تغییراتی، هر چند کوچک، نتیجه کار بهتری به دست می آید.

7. ارائه نسخه نهایی

در آخرین مرحله، پس از انجام اصلاحات و رفع مشکلات احتمالی وب (که البته اغلب مواقع بسیار ناچیز بوده و به صفر میل می کند)، نوبت به ارائه نسخه نهایی و معرفی وب سایت به گوگل می رسد.

پشتیبانی

در تیم رایموند گروپ، پس از تحویل وب سایت کامل شده به مشتری، پشتیبانی کامل صورت گرفته و مشکلات بعدی احتمالی و نیاز به تغییرات جزئی نیز صورت خواهد گرفت. این اطمینان خاطر قابل توجهی به مالک وب سایت می دهد که در صورت لزوم به تیم پشتیبانی دسترسی داشته و اگر احیانا مشکلی به وجود بیاید، به سرعت برطرف خواهد شد.

سخن پایانی

دقت داشته باشید که طراحی سایت حرفه ای اثرگذاری مستقیم در بهینه سازی صفحات آن و کسب نتایج برتر در موتورهای جستجو، از جمله گوگل دارد. از این روی به جز این که انجام حرفه ای این امر، به زیبایی بصری و کاربرد بهتر وب سایت شما کمک خواهد کرد، اثرگذاری مستقیم آن در نتایج سئو را نیز شاهد هستید. با این حساب ضرورت دارد که حتما از یک تیم حرفه ای در این زمینه کمک گرفته و با دقت و وسواس پروژه خود را برون سپاری کنید. تیم رایموند با سابقه کار درخشان در این زمینه، بهترین پیشنهاد را به مشتریان ارائه داده و قوی ترین تجربه را در اختیار آن ها قرار خواهد داد.