back end در توسعه اپلیکیشن موبایل

Back end در اپلیکیشن موبایل چیست؟

در عصرموبایل، اپلیکیشن موبایل تحول مشابهی با وب سایت ها دارد. با افزایش قابلیت های اتصال و شبکه، اپلیکیشن های موبایل به طور گسترده ای به منابعی از داده و اطلاعاتی و به عناصری پویا تبدیل شده اند چرا که می توانند رابط کاربری و محتوای خود را با داده های دریافت شده از طریق شبکه های مختلف به روز کنند.

 

چگونه اپلیکیشن موبایل با Back end ادغام می شود؟

صرف نظر از ابعاد  توسعه اپلیکیشن موبایل، یک عنصر مهم در توسعه ایجاد منطق برنامه است که مسئول برقراری ارتباط شبکه ای با سرویس های پشتیبان، بازیابی و به روزرسانی داده ها در سیستم های back end با اطلاعات جدید تولید شده است.

به طور معمول از طریق رابط های برنامه نویسی که با نام API شناخته می شوند، به سرویس های back-end دسترسی داده می شود. انواع مختلفی از API مانند REST و GraphQL و طیف وسیعی از ابزارها و روش های دسترسی به آنها وجود دارد.

در حالی که برخی از خدمات پشتیبان مستقیماً در خود پلتفرم در دسترس برنامه هستند، بسیاری از خدمات تخصصی باید از طریق کیت توسعه نرم افزار که معمولاً به عنوان SDK شناخته می شود در برنامه ادغام شوند. هنگامی که SDK به برنامه اضافه شد، اپلیکیشن می تواند از API های تعریف شده در SDK استفاده کند.

Back end و front end

Back end و front end در اپلیکیشن موبایل

چگونه با داده های Back end  در اپلیکیشن موبایل تعامل برقرار کنیم؟

یک نمونه تعامل back end با front end می تواند پایگاه داده ای باشد که شامل اطلاعات استفاده شده در اپلیکیشن موبایل است. برای دسترسی مستقیم به پایگاه داده، توسعه دهنده اپلیکیشن موبایل باید از محل پایگاه داده، پروتکل دسترسی به آن، تأیید هویت و مجوز دسترسی به داده ها و دستورات خاص پایگاه داده را برای استخراج داده های مورد نیاز مطلع باشد.

روش دیگر این است که توسعه دهنده هنگام تعامل با پایگاه داده می تواند از یک API اختصاصی استفاده کند. توسعه دهنده اپلیکیشن موبایل فقط برای بدست آوردن یا به روزرسانی اطلاعات مورد نیاز باید پارامترهای مورد نیاز در یک اتصال را بداند. گاهی اوقات، توسعه دهنده اپلیکیشن ممکن است به طور اختصاصی این API ها را توسعه دهد یا از API ای که توسط مالک یا اپراتور منبع back end در اختیار آنها قرار داده استفاده کند.

بیشتر بدانید: امنیت اپلیکیشن موبایل و راهکار های آن

به طور معمول، از REST API برای تعامل با منابع داده در فضای ابری مانند پایگاه داده ابری استفاده می شود. GraphQL API نیز گزینه دیگری برای توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل است، چرا که کار با داده های backend در یک اپلیکیشن موبایل را آسان می کند. GraphQL پشتیبانی از پرس و جو یا همان Query را توسط نقطه پایان API و یک الگوی داده فراهم می کند. با این روش می تواند برای ساخت و گسترش آسان مدل های داده ای در برنامه استفاده کرد.

 

چند نکته درباره ساخت و نگهداری Backend

صرف نظر از اینکه از چه پلتفرم front end یا روش توسعه استفاده می کنید، ارائه برنامه موبایل با کیفیت بالا که کاربران را به شگفت آورده و آنها را راضی نگه دارد، نیاز به خدمات پشتیبانی دارد.

با توجه به اهمیت حیاتی خدمات پشتیبان برای موفقیت اپلیکیشن موبایل، توسعه دهندگان می بایست چند نکته معماری برنامه را در نظر بگیرند. این نکات شامل ساختن سرویس های اختصاصی و استفاده از سرویس های شخص ثالث است. نکته دیگر اجرا و نگهداری سرویس های اختصاصی و خدمات شخص ثالث است.

برای بهبود بهره وری اپلیکیشن موبایل، برنامه نویسان نرم افزارهای موبایل فقط در صورت خاص بودن دامنه برنامه و داشتن مالکیت معنوی منحصر به فرد، باید خدمات اختصاصی را ایجاد کنند. همچنین همیشه باید از سرویس های مبتنی بر فضای ابری برای ایجاد و نگهداری زیرساخت های back end خود استفاده کنند.

 

منبع:

aws.amazon.com