توسعه اپلیکیشن موبایل

توسعه اپلیکیشن موبایل به چه معناست؟

توسعه اپلیکیشن موبایل بسیار مشابه توسعه نرم افزار سنتی است، اگرچه روی ایجاد نرم افزاری متمرکز شده که از ویژگی های منحصر به فرد سخت افزار دستگاه تلفن همراه بهره می برد.

ساده ترین روند ساخت اپلیکیشن تلفن همراه، استفاده از یک اپلیکیشن مبتنی بر دسکتاپ و تبدیل آن به یک دستگاه تلفن همراه است. با این حال، با افزایش امکانات برنامه، این روش می تواند مشکل ساز شود. رویکرد بهتر، ساخت یک اپلیکیشن ویژه برای محیط تلفن همراه است، تکنیکی که از تمام مزایا و قابلیت های دستگاه های تلفن همراه بهره می برد، محدودیت های آنها را در نظر می گیرد و به صاحبان مشاغل کمک می کند تا هزینه و عملکرد را متعادل کنند.

به عنوان مثال، برنامه هایی که از مکان یاب استفاده می کنند، همیشه از پایه برای موبایل ساخته می شوند. خدمات مکان یابی برای کامپیوتر دسکتاپ چندان منطقی نیست، زیرا کاربران دسکتاپ جابجا نمی شوند.

تلفن های هوشمند و تبلت های مدرن به ویژگی هایی از جمله بلوتوث، NFC ،GPS، سنسورهای ژیروسکوپی، دوربین و بسیاری موارد دیگر مجهز هستند. توسعه دهندگان اپلیکیشن موبایل می توانند از این ویژگی ها برای ایجاد برنامه هایی با فناوری هایی مانند واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده، اسکن بارکد، سرویس های مبتنی بر مکان و موارد دیگر استفاده کنند. برنامه های تلفن همراه موفق ومحبوب از ویژگی های تلفن های هوشمند به بهترین شکل ممکن استفاده می کنند.

اهداف تیم توسعه اپلیکیشن موبایل

هدف اصلی تیم های توسعه اپلیکیشن موبایل، عملکرد بهینه است. دستگاه های موبایل مانند تلفن های هوشمند یا تبلت از جهات مختلف با کامپیوتر دسکتاپ تفاوت دارند. آژانس های نرم افزاری حرفه ای می دانند که برنامه های موبایل باید با در نظر گرفتن عملکرد طراحی و ساخته شوند.

مسئله سخت افزار در دستگاه های تلفن همراه مشکل دیگری را مطرح می کند؛ توسعه دهندگان اپلیکیشن های iOS می دانند که اپلیکیشن آنها صرفا لازم است روی دو نوع دستگاه (iPhone و iPad) اجرا شود، در حالی که اپلیکیشن توسعه دهندگان Android ممکن است بر هر تلفن هوشمند و تبلت، روی سخت افزارهای مختلف و نسخه های مختلف سیستم عامل نصب شود و لازم است همه جا عالی کار کند.

 چگونه یک اپلیکیشن موبایل بسازیم؟

برای شروع به ساخت یک اپلیکیشن تلفن همراه سه گزینه مختلف مطرح است:

در ادامه مرور کوتاهی بر هر یک از گزینه ها و مزایا و معایب مربوطه خواهیم داشت تا به شما کمک کند بهترین تصمیم را برای پروژه توسعه تلفن همراه خود بگیرید.

بیشتر بدانید: اپلیکیشن موبایل چیست؟ (توسعه اپلیکیشن برای کسب و کارها)

تیم توسعه داخلی

با کمک گرفتن از یک تیم توسعه داخلی، کنترل کاملی بر هدایت توسعه دهندگان برای ساخت برنامه تلفن همراه خود خواهید داشت؛ اگرچه این روش هزینه بالایی خواهد داشت که به جز حقوق برنامه نویس ها شامل طیف وسیعی از هزینه های اضافی مانند فضای کاری، مزایا و پاداش، تامین سخت افزار، مجوزهای نرم افزار و بسیاری دیگر است.

اگر این گزینه را انتخاب کردید انتظار قیمت تمام شده بالایی برای محصول خود داشته باشید. ریسک موفقیت نیز افزایش خواهد یافت زیرا مسئولیت کار تیم کاملاً بر عهده شماست.

استخدام فریلنسر برای توسعه اپلیکیشن موبایل

این روش قطعاً ارزان ترین گزینه است. با استخدام یک فریلنسر واحد برای ساخت اپلیکیشن تلفن همراه، از یک فرایند توسعه ساده بهره مند خواهید شد. ارتباط آسان تر است و مشکلات همکاری کمتر است زیرا فقط یک نفر مسئول ساخت برنامه خواهد بود.

با این حال یافتن یک فریلنسر قابل اعتماد و کاربلد یک چالش است. موفقیت کل پروژه شما  به مهارت و تخصص فقط یک فرد بستگی دارد، شخصی که ممکن است در زمینه ای از توسعه نرم افزار استعداد داشته باشد اما در مورد سایر جنبه ها اطلاعات کافی نداشته باشد. اگر برنامه نهایی به خوبی کار کند اما دارای رابط کاربری جذابیتی نباشد، محصول شما آسیب خواهد دید.

بیشتر بدانید: امنیت اپلیکیشن موبایل و راهکار های آن

استخدام فریلنسر یک گزینه مقرون به صرفه است، اما با ریسک های مختلفی همراه است که ممکن است روند ساخت اپلیکیشن را در هر مرحله به خطر بیندازد.

کمک گرفتن از موسسات تخصصی توسعه اپلیکیشن

امروزه شرکت های توسعه اپلیکیشن بسیاری در زمینه توسعه موبایل تخصص دارند. با همکاری با چنین شرکت هایی، وظیفه ساخت برنامه خود را به گروهی از متخصصان واگذار خواهید کرد که می توانند طیف گسترده ای از خدمات زیر را انجام دهند:

  • طراحی UX / UI
  • توسعه محصول
  • آزمایش
  • تضمین کیفیت (QA)
  • مدیریت پروژه

مزیت اصلی این روش این است که شما می توانید از تخصص و دانش جمعی کسب شده در طول تحقق پروژه هایی مشابه توسط تیم، استفاده کنید. می توانید تجربه و مهارت های آنها را از طریق نمونه کارها تأیید کنید و همچنین نظرات سایر مشتریان آنها را بشنوید.

این گزینه تعادل مناسبی بین هزینه و کیفیت، به خصوص در حالت برون سپاری به تیمی از مناطق ارزان تر ارائه می دهد. می توانید پروژه خود را در مؤسسات مختلف تخمین قیمت زده، پیشنهادات را مقایسه و هزینه توسعه اپلیکیشن را در سال 1400بررسی کنید.