تجارت موبایلی

تجارت موبایلی و مزایای آن برای صاحبان کسب و کار

تجارت موبایلی (M-commerce) بستری را برای خرید، فروش و برآوردن نیازهای خود از طریق تلفن های همراه برای کاربران فراهم  کرده است. این فرایند به بخشی از زندگی اکثر مشتریان تجارت الکترونیک تبدیل شده و به طرز چشمگیری در حال رشد و گسترس است. تجارت موبایلی و  اپلیکیشن های موبایل تجربه خرید مشتریان را نیز تغییر داده و  آن را آسان ساده کرده است.

امروزه همه از تلفن های هوشمند برای خواندن اخبار، بازی کردن، تماشای فیلم، عکاسی و موارد دیگر استفاده می کنند. بیشتر مشاغل نیز در حال تجربه فروش از کانال تجارت موبایلی هستند.  M-commerce موفقیت های بزرگی را برای بسیاری از مشاغل در سراسر جهان به ارمغان آورده است.

 

مزایای اپلیکیشن‌های تجارت موبایلی برای صاحبان کسب و کار

 1. سرعت بیشتر

بسیاری از مشاغل اعتقاد دارند که با ارائه یک وب سایت واکنش گرا، می توانند تجربه ای مشابه اپلیکیشن‌های تلفن همراه را به مشتریان خود ارائه دهند؛ باوری که بسیار دور از واقعیت است. تلفن همراه در بارگذاری داده‌ها و نتایج جستجو 1.5 برابر سریعتر است، در نتیجه به مشتریان این امکان را می دهد که سریعتر محصولات را مرور و خریداری کنند. مرور سریع مزیت بزرگی برای شرکت‌هایی است که می خواهند بهترین تجربه ممکن را به مشتریان خود ارائه دهند و روند خرید را تا حد ممکن ساده کنند.

 1. دسترسی گسترده تر

تجارت موبایلی به شرکت‌ها امکان ورود به بازارهای جدیدی را می دهد که قبلاً هرگز نمی توانستند به آنها دسترسی پیدا کنند. تا سال 2021 تعداد افرادی که گوشی هوشمند دارند به 3.8 میلیارد نفر رسیده است که تقریبا نیمی از جمعیت جهان است. هر شخص دارای تلفن همراه یک مشتری بالقوه است و چنین پایگاه گسترده ای از کاربران فرصت‌های زیادی را برای تولید و فروش فراهم می کند.

در خرید سنتی در فروشگاه‌های واقعی مشتری باید پیاده، با وسایل نقلیه شخصی یا عمومی خود را به فروشگاه برساند، وسایل موجود در فروشگاه را بررسی و مواردی را انتخاب کند، برای پرداخت در صف بایستد و سپس با دستان پر به خانه بازگردد. یک برنامه تجارت موبایلی به مشتریان امکان بررسی پیشنهادات و گزینه‌ها را در هر مکان، حتی در حین حرکت می دهد. تمام کاری که باید انجام شود نصب اپلیکیشن موبایلی از یک برنامه بازار و اجرای آن است.

 1. بازاریابی و تبلیغات هدفمند

یکی دیگر از مزایای اصلی تجارت موبایلی، زمان بندی هدفمند است. اپلیکیشن‌های تجارت موبایلی به برندها کمک می کنند تا پیام مناسب را در زمان مناسب به مشتریان خود برسانند. به عنوان مثال، می توان به کاربرانی که در جستجوی محصولی خاص هستند اعلام کرد نسخه جدید محصول ظرف چند روز در دسترس خواهد بود. با بهره گیری از مکان یابی و تبلیغات برنامه ریزی شده، می توان در لحظات خاصی از روز با کاربران ارتباط برقرار کرد؛ کاری که اگر درست انجام شود، احتمال انجام خرید را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

آمار تجارت موبایلی

آمار تجارت موبایلی

از طرفی تجارت موبایلی امکان دسترسی مستقیم به مخاطبان هدف از طریق اپلیکیشن تلفن همراه را فراهم می آورد. بدین ترتیب می توان هزینه‌های کمپین بازاریابی را کاهش داد. همچنین اگر اپلیکیشن با پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی یکپارچه شود، می توان کاربران را تشویق به صحبت درباره نام تجاری کرده و محصولات را از طریق آنها به اشتراک گذاشت. اگر اپلیکیشن بسیار محبوب شود، می توان حتی با نمایش تبلیغات درآمد اضافی کسب نمود. در مجموع، به لطف دسترسی به داده‌های مشروح مشتریان، تجارت موبایلی در کاهش هزینه بازاریابی و افزایش تاثیر کمپین‌های بازاریابی کمک می کند.

 1. تخصیص مناسب منابع در تجارت موبایلی

با نظارت و تحلیل دقیق ترافیک اپلیکیشن، می توان بازاریابی را بر اساس علاقه مشتری بهبود داده و فعالیت‌ها و منابع را در دوره‌هایی كه مصرف كنندگان كمتر محصولات را خریداری می كنند (برای مثال در فصل تعطیلات) كاهش داد.

 1. تحلیل داده‌های رفتار مشتری

در فروش سنتی، مشتری وارد فروشگاه می شود، خرید می کند و می رود. ما نمی دانیم دلیل انتخاب فروشگاه ما یا دلیل انتخاب یک کالای خاص چه می تواند باشد. آیا آنها محصولات را با گزینه‌های دیگر مقایسه کرده اند؟ چه عواملی در انتخاب آنها تأثیرگذار بوده است؟ آیا دلیل انتخاب آنها قیمت محصول یا ویژگی‌های منحصر به فرد آن بوده است؟

با تجارت موبایلی می توان به این سوالات و بسیاری سوالات دیگر پاسخ داد. تحلیل داده‌های موبایل امکان ردیابی داده‌های مصرف کننده را از لحظه یافتن محصول تا اتمام خرید فراهم می کند. در تمام این مدت، اطلاعات ارزشمندی در مورد سیگنال‌های دلیل خرید و عادت‌ها و ترجیحات مخاطبان کسب می شود.

 1. تجربه مشتری بهتر با تجارت موبایلی

شرکت‌ها برای جلب توجه مشتریان می جنگند. افزایش رقابت به این معنی است که ارائه تجربه منحصر به فرد و شخصی به مشتری از اهمیت بیشتری برخوردار است. اهمیت روزافزون تجربیات یکی از مهمترین روندهای توسعه برنامه موبایل است.

چند روش منحصر به فرد برای ارائه تجربه کاربری فوق العاده در اپلیکیشن‌های تجارت موبایلی وجود دارد:

 • اکثر افراد می دانند که چگونه فقط با چند کلیک به محصول مورد نظر برسند؛ نقش شما فراهم کردن امکان جستجوی آسان در اپلیکیشن است تا کاربر را در مسیر درست یا مسیر مورد نظر شما قرار دهد.
 • مشتریان از تلفن همراه برای برقراری ارتباط با افراد دیگر استفاده می کنند، به همین دلیل گنجاندن سایر رسانه‌های اجتماعی در اپلیکیشن موبایل منطقی است. کاربران برنامه می توانند به راحتی نظرات خود را به اشتراک بگذارند، در مورد محصول شما صحبت کنند یا حتی از انجمن مشاوره بگیرند.
 • برای بهبود تجربه کاربر، می توان چند ویژگی منحصر به فرد مانند تخفیف شخصی و اعلان‌های ویژه و همچنین گزینه‌های مختلف پرداخت را به محصول خود اضافه کرد.

اغلب  افراد تمایل دارند پیش از خرید یک محصول به جستجو در مورد آن بپردازند، و داشتن یک دستگاه همراه با قابلیت اتصال به اینترنت این امر را امکانپذیر می کند. اگر یک فروشگاه فیزیکی دارید می توانید با افزودن یک اپلیکیشن موبایل به کسب و کار خود، این ویژگی را همراه با بسیاری قابلیت‌های دیگر مانند اطلاع رسانی به مشتریان قدیم درباره محصولات جدید یا محصولات درخواستی، یا کمک به مسیریابی در فروشگاه و یافتن سریعتر محصولات موردنظر به مشتریان عرضه کنید.

تجربه کاربری بهتر برای مصرف کننده منجر به درآمد بالاتر برای صاحب کسب و کار می شود. یک اپلیکیشن موبایل کاربر پسند، تعاملی و مناسب می تواند کل پروسه خرید را بهبود دهد.

 1. ارتباط مستقیم

کسب و کارها می توانند از روش‌های مختلف با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند. ایمیل یا رسانه‌های اجتماعی گزینه‌های مناسبی به نظر می رسند اما هیچ یک بهتر از نوتیفیکیشن‌های تلفن همراه نیست. نادیده گرفتن ایمیل بسیار راحت تر از نادیده گرفتن یک هشدار بر صفحه نمایش تلفن همراه است. توانایی برقراری چنین ارتباط مستقیمی با مشتریان، دلیل اصلی روی آوردن بسیاری کسب و کارها به اپلیکیشن‌های تجارت موبایلیست.

 1. شخصی سازی محتوا

کاربران از محتوای شخصی سازی شده استقبال می کنند زیرا به آنها احساس مورد توجه واقع شدن می دهد. هرچه پیشنهادات شخصی تر باشد، احتمال پذیرفتن آنها از طرف مشتریان بالقوه بیشتر است. با تحلیل داده‌های رفتار کاربر و اولویت‌های شخصی او می توان محیط را برای کاربران شخصی تر کرد. اپلیکیشن‌های تجارت موبایلی امکان جمع آوری و تحلیل داده‌های رفتار کاربر را فراهم می کنند.

 1. تجهیزات نوین در تجارت موبایلی

گوشی‌های تلفن همراه جدید به انواع قابلیت‌های خلاقانه مانند اسکن بارکد، مکان یابی، یا سایر امکانات با قابلیت تجاری سازی مجهز شده اند. استفاده از یک اپلیکیشن موبایلی که از این قابلیت‌ها به طور بهینه استفاده کند، فرایند انتخاب و خرید را برای کاربر آسان تر کرده و تمایل او به استفاده از محصولات را افزایش می دهد.

اپلیکیشن موبایل می تواند نزدیک ترین شعبه فروشگاه را به مشتری نشان دهد، به او کمک کند با اسکن بارکد محصول مجدد همان سفارش را تکرار کند، یا پیش از رسیدن به کافی شاپ نوشیدنی موردعلاقه خود را سفارش دهد.

آینده برای تجارت موبایلی بسیار روشن است و توسعه اپلیکیشن موبایل را برای توسعه کسب و کار ضروری می کند. کانال جدیدی که می تواند مشتریان و مخاطبان هدف بیشتری را برای تجارتهای مختلف  ایجاد کند.