امنیت اپلیکیشن موبایل

امنیت اپلیکیشن موبایل و راهکار های آن

امنیت اپلیکیشن موبایل با شناسایی و جلوگیری از فعالیتهای جعلی، تهدید های بدافزار های پیچیده را کنترل می کند. سیستم امنیت اپلیکیشن موبایل با شناسایی فعال و با استفاده از شناسه های منحصر به فرد، از برنامه های تلفن همراه شما کاملا محافظت کرده و در صورت لزوم با خاموش کردن کامل اپلیکیشن، می تواند از داده ها در مقابل قوی ترین حملات محافظت کند.

 

اهمیت امنیت اپلیکیشن موبایل

امنیت برنامه های موبایل برای توسعه دهندگان اهمیت بسزایی دارد. به جز افزایش نرخ کلاهبرداری در تلفنهای همراه، چندین علت دیگر وجود دارد که کسب و کار ها باید امنیت اپلیکیشن موبایل را جدی بگیرند و برای آن استراتژی های امنیتی اتخاذ کنند.

تاجران و صاحبان کسب و کار نیز همانند افراد دیگر در هنگام گشت و گذار در اینترنت باید نسبت به داده هایی که در موبایل بارگذاری می کنند محتاط و هوشیار باشند. چرا که دستگاه های تلفن همراه اغلب همیشه روشن و در نزدیکی شما هستند. این دستگاه ها اطلاعات شخصی، داده ها و اسناد حساس را نیز در خود ذخیره می کنند. این فرایند می تواند موبایل ها را به یک گنجینه بزرگ برای مهاجمان و هکر ها تبدیل کند.

برخی از اپلیکیشن های موبایل ممکن است برای دسترسی به برخی از امکانات موبایل شما، درخواست های مجوز عجیبی داشته باشند. برای مثال یک اپلیکیشن آب و هوا چرا باید به دوربین یا میکروفون شما دسترسی داشته باشد؟ آیا ممکن است یک سارق اطلاعات برای جاسوسی های صنعتی بخواهد از طریق یک برنامه موبایل به دوربین یا میکروفون موبایل شما دسترسی پیدا کند؟

 

تهدیدهای امنیتی اپلیکیشن موبایل

برنامه های تلفن همراه متصل به برند های تجاری اغلب توسط کلاهبرداران و سارقان هدف قرار می گیرند تا از مشتریان آنها سوء استفاده کنند یا حتی به خود کسب و کار و برند حمله کرده و اسیب برسانند. در صورت حمله بدافزار به تلفن همراه کاربر، عواقب آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

تهدیدهای امنیت اپلیکیشن موبایل

تهدیدهای امنیت اپلیکیشن موبایل

  • تصاحب و دسترسی به حساب کاربری
  • اطلاعات ورود به سیستم تلفن همراه
  • دسترسی به جزئیات کارت های اعتباری مالی و هویتی
  • دسترسی غیرمجاز به شبکه های تجاری و مالی مثل بانک ها
  • دزدی هویت
  • انتقال بدافزار توسط دستگاه iOS یا Android به دستگاه های دیگر
  • کپی و اسکن پیام های SMS  برای دریافت اطلاعات خصوصی

مزایای امنیت اپلیکیشن موبایل

برنامه های تلفن همراه حجم عظیمی از داده ها را درباره ما و زندگی مان تولید می کنند. بنابراین، اطمینان از امنیت نگهداری این داده ها و نحوه دسترسی به آنها از اهمیت بالاتری برخوردار است. در غیر این صورت برنامه های ناامن راهی آسان برای اقدامات مخرب جهت سرقت و فروش اطلاعات شخصی شما محسوب می شوند.

 

راهکاری های امنیت برنامه های تلفن همراه

راه حل های امنیت اپلیکیشن موبایل می تواند مزایای قابل توجهی را به همراه داشته باشد. برخی از این راهکار ها عبارتند از:

 

تأیید هویت

تأیید هویت کمک می کند تا مهاجمان به هویت کاربران اصلی دسترسی نداشته و تنها کاربران واقعی به حساب های تحت نام خود وارد شوند. یک فرآیند تأیید هویت قوی اصالت کاربر را تأیید و به جلوگیری از سرقت توسط سارقان کمک می کند.

احراز هویت قوی در امنیت اپلیکیشن موبایل

تصاحب حساب کابری یک مشکل رایج است و امروزه گذرواژه ها به سرعت منسوخ می شوند. به دلیل نقص گسترده داده ها در ده سال گذشته، بسیاری از برنامه ها از ترکیبات رمز عبور جدید استفاده می کنند. روش های احراز هویت قوی اطمینان می دهند که فقط کاربران قانونی به حساب های خود دسترسی پیدا می کنند و مهاجمان نمی توانند برای اهداف شیطانی وارد سیستم شوند.

بیومتریک

بیومتریک راهی مطمئن و راحت برای ورود به برنامه های تلفن همراه با استفاده از داده های بدن خودتان است. توسعه دهندگان و طراحان اپلیکیشن های موبایل فقط می توانند تعیین کند که رمز ورود وارد شده با کلید رمز ورود به سیستم مطابقت دارد یا خیر. ابزار های بیومتریک شامل یک شاخص اضافی برای اعتماد است، زیرا اعتبار شخص را بر اساس اطلاعات بیومتریک همان شخص ارزیابی و تأیید می کنند. استفاده از اثر انگشت، تشخیص چهره یا اسکن چشم بصورت زنده که به دستگاه کاربر متصل است، نمونه هایی از ابزارهای بیومتریک و نشخیص هویت برای امنیت اپلیکشن موبایل به شمار می روند.

 

منبع:

www.onespan.com